ד''ר איתן נחשוני
 
 
 
מומחה בפסיכיאטריה כללית למבוגרים
 
 
 
 
 

מאמרים

מאת: מירה בילו
הטיפול באומנות מתאים לכל הבעיות הרגשיות ובמיוחד לאנשים המתקשים להביע את עצמם מילולית או לחלופין לאלו המשתמשים במילים כחומת מגן בינם לבין עולמם הרגשי. לשימוש בכלי היצירה יש ערך טיפולי בהגמשת דפוסי הגנה, טיפוח כוחות נפשיים וחיזוק כושר ההסתגלות. פעילות יצירתית בלתי מילולית מהווה כלי ביטוי רב כוח להבעת רגשות מודעים ובלתי מודעים. העלאת מחשבות ורגשות על הנייר, בצבעים ובחומר מאפשרת לראות אותם ולגעת בהם.
מאת: מלכי רדלר, דיאטנית קלינית מוסמכת
עבור אנשים רבים אבחנתם כחולי סרטן גורמת לבחינה מחודשת של אכילה ומשקל גופם. אבחנה של מחלת סרטן יכולה להוביל לדאגה רבה וחרדה, לגבי צריכת מזון ולגבי שמירת משקל הגוף כבר בשלבים מוקדמים של המחלה. קיימת הצפה של מידע לגבי תזונה בהקשר למחלת הסרטן. הצפת המידע גורמת לבלבול רב ויכולה להוביל אנשים לעשות שינויים בלתי נחוצים ואף מזיקים בהרגלי צריכת המזון שלהם. קבלת הדרכה תזונתית מקצועית שמבוססת על עובדות מדעיות עדכניות, מותאמת לנתונים רפואיים אישיים של החולה, לסוג המחלה הספציפי ולוקחת בחשבון הרגלים תזונתיים קיימים, תסייע בהפחתת החרדה והבלבול ותכוון את החולה לצריכת מזון נכונה ואת קרוביו כך שיוכלו לסייע במידת הצורך.
מאת: נגה סלע, נורית ברוך, עבד עסלי, מרדכי וטורי, אלכסנדר באטלר וטוביה בן גלמאת
טיפול באמנות משפר איכות חיים ומסייע בהיענות לטיפול הרפואי בחולי אי ספיקת לב מתקדמת. מומלץ אם כן לשלב טיפול באמנות כחלק מהטיפול הכוללני בחולי אי ספיקת לב.

תפקיד הפסיכיאטר במחלקה האונקולוגית

מאת: ד"ר איתן נחשוני ("TheMedical")
פסיכואונקולוגיה היא תת התמחות קלינית העוסקת בטיפול בחולי סרטן וכוללת אבחון, טיפול, מחקר והדרכה הקשורים בהיבטים הפסיכולוגיים-רגשיים, איכות חיים ותופעות לוואי, תפקוד אישי, חברתי ותעסוקתי בחולי סרטן משלב המניעה, אבחון וטיפול, עד לתהליכי האבל והגסיסה. זוהי דיסציפלינה רפואית ופסיכולוגית המתבססת על שילוב של מספר התמחויות (פסיכיאטריה, רפואה פליאטיבית, פסיכולוגיה רפואית, עבודה סוציאלית ורפואה משלימה) ומהווה חלק מפעילות הליאזון הפסיכיאטרי (Consultation-Liaison Psychiatry) בבית החולים הכללי.

התמודדות עם החולה הנוטה למות

מאת: ד"ר איתן נחשוני ("תמיכה")
בעשייה הרפואית היומיומית נדרשים רופאים להתמודד דרך קבע עם מציאות המוות. העיסוק בהיבטים הרגשיים, הפסיכולוגיים והחברתיים סביב המוות, כמו גם המיומנות הרפואית הקלינית הנדרשת מול חולים אלה ובני משפחתם, אינם זוכים להתייחסות הולמת בהכשרתו של הרופא.
 
סילביה בר-ניב, עובדת סוציאלית פסיכיאטרית
 

פסיכוקרדיולוגיה

 

מאת: ד"ר איתן נחשוני
סימפטומים של דיכאון וחרדה שכיחים מאוד בקרב חולי לב. לעתים, הרופא המטפל ואף החולה והסובבים אותו סבורים כי התפתחות סימפטומים והפרעות דיכאון וחרדה אצל חולה הלב היא מהלך צפוי וטבעי. לאחרונה נמצא כי דיכאון מהווה גורם סיכון משמעותי להתפתחות מחלות קרדיווסקולריות ואף לתחלואה ותמותה מוגברים אחרי אירועים לבביים חדים. בשנים האחרונות הולכים ומתרבים הפרסומים בספרות המדעית, העוסקים בנושא בין-תחומי חדש - פסיכוקרדיולוגיה. דיסציפלינה זו עוסקת בקשר שבין דיכאון וחרדה למחלות לב, ונחקרים בה המנגנונים והתהליכים הביו-פסיכו-סוציאליים, אשר מכוונים לפיתוח ולשילוב של גישות טיפוליות מיטביות. למרות הנטייה הגוברת להתמחות-יתר ברפואה, תחום חדש זה מייצג גישה אינטגרטיבית, השואבת את מקורותיה מן הפסיכולוגיה, הפסיכיאטריה הביולוגית והקרדיולוגיה כאחד, גישה המחזקת את חשיבות התפיסה הפסיכוסומטית ברפואה, שזוכה לעדנה מחודשת לאחרונה. המאמר סוקר את האפידמיולוגיה, ההיפותזות הנוגעות לאתיופתולוגיה וגישות טיפוליות.

 
מירה בילו, פסיכותרפיסטית ביצירה ובאמנות
 

תרופות נוגדות פסיכוזה

 
מאת: ד"ר איתן נחשוני
התרופות הפסיכוטרופיות (המשפיעות על התפקודים הנפשיים) מתחלקות למספר קבוצות עיקריות, בהתאם למטרות הטיפוליות המוגדרות בתחום התסמונות הפסיכיאטריות, ואלו הן: תרופות נוגדות חרדה, תרופות נוגדות דיכאון, תרופות מייצבות אפקט, תרופות מעוררות ותרופות אנטי-פסיכוטיות (א"פ). מאז הופעתן, ששימשה בסיס להתפתחות הפסיכיאטריה הביולוגית, אנו עדים למהפכה בגישה הטיפולית הפסיכיאטרית המודרנית, המעמידה את השילוש הביו-פסיכו-סוציאלי במוקד ההתייחסות לחולה הנפש.
 
מירה בילו, פסיכותרפיסטית ביצירה ובאמנות
 

פסיכיאטריה - פרקים נבחרים

 
מאת: ד"ר איתן נחשוני
ענף הפסיכיאטריה ידע פריצות דרך רבות ומרשמות בשנים האחרונות. הפרעות התנהגותיות וליקויים נפשיים שנחשבו בעבר לבלתי ניתנים לריפוי, וגררו איתם סטיגמה של "שיגעון", מטופלים כיום בהצלחה, ולרבים מן הסובלים ניתנת סוף סוף האפשרות לקיים אורח חיים "נורמלי".

פרקטלים – עיקרון חדש בפיסיולוגיה וברפואה

מאת: ד"ר איתן נחשוני
הדינמיקה הלא קווית היא ענף של המדעים הפיסיקליים, המטפל במערכות פיסיקליות מורכבות, ומציע גישות חדשות בניתוח מיבנים ותיפקודים ביולוגיים. מאמצע שנות ה- 70 נוסח ופותח העיקרון הלא קווי הפרקטלי (fractal). מאז הוא מספק כונניות לאירגון מיבנים ביולוגים כדוגמת הסתעפות האילן הסימפוני, הסתעפות העורקים הכליליים בלב ועוד, וכן גם לדינאמיקה ולאיפיון תנודתיות פיסיולוגית.
(עתון ההסתדרות הרפואית בישראל-דו שבועון כרך 124 חוברת ח אפריל 1993)

א.ק.ג. לדיכאון (עיתון הארץ)

מאת: ד"ר איתן נחשוני
התקפי חרדה לאחר התקף לב עלולים להסתיים במוות. שיחה עם הפסיכיאטר ד"ר איתן נחשוני, על הקשר בין הפרעות נפשיות, תפקוד לבבי וסיכון למחלות לב.
(ביו+ לב אוגוסט-ספטמבר 2005, הארץ)
 
צוות מסור ומקצועי
 
המרפאה שלנו
 
מרפאת ד"ר איתן נחשוני